Outlook Express 5.0

U ovom prilogu pročitajte:

  1. Pokretanje programa "Outlook Express".
  2. Podešavanje parametara na kartici "Dial-up Connection".
  3. Preuzimanje pristiglih "E-mail" poruka.
  4. Raskidanje modemske veze – "Disconect".
  5. Pregled osnovnih stavki programa "Outlook Express".
  6. Podešavanje parametara u izborniku "Options".
  7. Čitanje pristigle pošte.
  8. Pisanje i slanje novih "E-mail" poruka.
  9. Odgovor na primljenu poruku – "Reply to sender".
  10. Dodavanje priloga poruci – "Attachment".
  11. Dodavanje adresaa u "Address Book".
  12. Izmjena e-mail parametara.

1. Pokretanje programa Outlook Express

Outlook Express je program za primanje i slanje e-mail poruka, te čitanje i pisanje članaka u news grupama. Sastavni je dio Microsoftova besplatnog programskog paketa Internet Explorer.

Program Outlook Express možemo pokrenuti na više načina, od kojih ćemo spomenuti dva:
1. Preko izbornika Start / Programs / Outlook Express.
2. Pokretanjem prečice Outlook Express na desktopu.

2. Podešavanje parametara na kartici Dial-up Connection

Ako želimo provjeriti je li u naš poštanski sandučić na Internetu pristigla pošta, pokrenut ćemo Outlook Express aktiviranjem prečaca Outlook Express na Desktop-u ili kroz izbornik Start, Programs Outlook Express.

Ako se na Internet spajamo preko modema, pojavit će se kartica Dial-up connection sa nekoliko dijaloških okvira koje možemo pregledati Tabulatorom i ako je potrebno podesiti parametre za spajanje našeg računala sa serverom preko kojeg ostvarujemo pristup Internetu.
- U okviru za odabir (Combo box) Connect to: gornjom i donjom strelicom možemo odabrati vezu preko koje ćemo se spojiti na Internet.
- Slijedeči je dijaloški okvir u koji upisujemo User name (Korisničko ime) koje se obično sastoji od početnog slova imena i nekoliko slova prezimena.
- Slijedećim pritiskom Tabulatora prelazimo u dijaloški okvir u koji upisujemo Password (Lozinka). Prilikom upisivanja lozinke, umjesto slova koja tipkamo, na ekranu će se vidjeti zvjezdice.
- Do njega je kontrolni okvir Save password. Ako ovu opciju odaberemo razmaknicom, password će biti zapančen i neće ga trebati upisivati prilikom ponovnog spajanja na Internet.
- Slijedeći kontrolni okvir je Connect automatically. Ako ovu poziciju odaberemo pritgiskom na Razmaknicu, svako buduće spajanje na Internet biće automatski izvršeno pokretanjem programa Outlook Express.
- Ponovnim pritiskom Tabulatora dolazimo na prvi od tri gumba. To je gumb Connect. Aktiviranjem ovog gumba započinje proces spajanja na Internet koji traje tridesetak sekundi.
- Drugi gumb je Settings. Aktiviranjem ovog gumba dolazimo u Internet properties – područje o kojem će biti riječi u jednom od narednih tekstova.
- Treći gumb je Work Offline. Aktiviranjem ovog gumba dolazimo u Outlook Express bez prethodnog spajanja na Internet. Ovu poziciju koristimo ukoliko zelimo pripremati nove poruke ili čitati ranije skinute poruke.

3. Preuzimanje pristiglih e-mail poruka

Nakon što smo pregledali i podesili sve potrebne parametre na kartici Dial-up Connection, Tabulatorom ćemo odabrati i Enterom aktivirati gumb Connect i pričekati da se uspostavi veza između našeg računala i servera. Nakon uspostavljanja veze, Outlook Express bi trebao, ako je tako podešen, automatski preuzet, pristiglu poštu iz poštanskog sandučića na serveru. Ukoliko nismo sigurni jeli nas Outlook Express podešen da automatski preuzima poštu nakon pokretanja, u tom ćemo slučaju pritisnut f5 (Refreš) i proces preuzimanja i slanja pošte će započeti.

4. Raskidanje modemske veze – disconect

Nakon slanja i preuzimanja pošte, modemska veza bi trebala biti automatski raskinuta ako je tako podešeno u izborniku Options u Outlook Express-u. Ukoliko nije, onda je potrebno vezu raskinuti ručno.

Za raskidanje modemske veze u Outlok Express-u otvorićemo izbornik File (Alt +f) i aktivirati naredbu Work offline (w). Otvorit će se dijaloška kartica s pitanjem: Želimo li raskinuti modemsku vezu prije prelaska u rad bez spoja na Internet? (Would you like to hangup the modem before going offline?). Za odabir su ponuđeni gumbi Yes, No i Cancel, koje možemo odabrati Tabulatorom ili strelicama i aktivirati Enterom. Gumbe Yes i No možemo aktivirati i početnim slovima (y) i (n). Vezu je moguće raskinuti i tako da se otvori Dial-Up Networking (Start/Programs/Accessories/Communications/Dial-Up Networking) ili (My Computer/Dial-Up Networking). Ovdje strelicom odaberemo i Enterom aktiviramo vezu preko koje smo spojeni na Internet, Tabulatorom odaberemo Disconnect, pritisnemo Enter i veza je raskinuta.

5. Pregled osnovnih stavki programa Outlook Express

Prozor programa Outlook Express čine slijedeće stavke važne za slijepog korisnika:
- Padajući izbornik u kojem se nalaze sve naredbe za rad u Outlook Express-u.
- Inbox (mapa u koju se sprema pristigla pošta).
- Outbox (mapa u koju se sprema pošta pripremljena za slanje),
- Sent items (mapa u koju se kopira poslana pošta).
- Deleted items (mapa u koju se odlažu poruke pobrisane iz ostalih mapa).
- Drafts (mapa u koju se sprema pošta u pripremi).
- Address book (mapa s adresama osoba s kojima kontaktiramo elektronskom poštom).

Ako se u jednoj mapi nalazi više poruka, one su poredane jedna ispod druge i po njima se krećemo strelicama. Iz mape u mapu prelazimo tako da za izlaz pritisnemo Shift +Tabulator. Donjom ili gornjom strelicom odaberemo željenu mapu i pritisnemo Tabulator za ulaz. Za kretanje po mapama u Outlook Express-u možemo se kretati i na način kako se krećemo u Windows explorer-u. U tom slučaju za izlaz iz mape koristimo Backspace, od mape do mape se krećemo donjom i gornjom strelicom, a u mapu ulazimo pritiskom na Enter. Kad se na ovaj nacin strelicama krecemo od mape do mape, automatski dobivamo informaciju o broju ne pročitanih i pročitanih poruka unutar označene mape.

6. Podešavanje parametara u izborniku Options

Da bismo pregledali i podesili parametre u izborniku Options trebamo uraditi slijedeće:
- pokrenućemo Outlook Express i u padajućem izborniku ćemo otvoriti podizbornik Tools (Alt +t).
- gornjom strelicom ćemo odabrati i Enterom otvoriti Options (o).

Otvorit će se dijaloški okvir sa 10 kartica i to: General, Read, Receipts, Send, Compose, Signatures, Spelling, Security, Connection i Maintenance.

Po rubrikama na kartici se krećemo Tabulatorom, a s kartice na karticu prelazimo pritiskom na Ctrl +Tabulator ili Tabulatorom odaberemo naziv kartice, pa desnom ili lijevom strelicom odaberemo slijedeću karticu.

Na kartici General trebamo postaviti parametre na slijedeći način:
- U prvom, Kontrolnom okviru razmaknicom uključimo opciju When starting, go directly to my 'Inbox' folder (Pri pokretanju programa, idi direktno u Inbox mapu).
- U drugom, Kontrolnom okviru razmaknicom uključimo opciju Notify me if there are any new newsgroups (Obavijesti me o postojanju novih News grupa).
- U trećem, Kontrolnom okviru razmaknicom uključimo opciju Automatically display folders with unread messages (Automatski prikaži mapu s ne pročitanim porukama).
- U četvrtom, Kontrolnom okviru razmaknicom uključimo opciju Play sound when new messages arrive (Zvučno signaliziraj kad stigne nova poruka).
- U petom, Kontrolnom okviru razmaknicom uključimo opciju Send and receive messages at startup (Pošalji i preuzmi poruke pri pokretanju programa).
- U šestom, Kontrolnom okviru razmaknicom isključimo opciju Check for new messages every (Provjeravaj da li ima novih poruka u vremenskom periodu od). Ako ovu opciju uključimo, u Dijaloškom okviru koji se pojavljuje kao sedmi okvir, trebamo upisati broj koji pretstavlja vremenski period u minutama svako koliko će Outlook Express provjeravati novu poštu. U Okviru za odabir koji se pojavljuje kao osmi okvir, trebamo gornjom ili donjom strelicom odabrati opciju If my computer is not connected at this time: do not connect (Ako moje računalo trenutno nije spojeno na Internet, nemoj se spajati).

Na kartici Read trebamo podesiti slijedeće parametre:
- Na predzadnjoj poziciji trebamo razmaknicom ili Enterom aktivirati gumb Fonts... Sada nam se otvorila dijaloška kartica Font settings (Postava fontova). U prvom okviru s popisom na ovoj kartici gornjom ili donjom strelicom trebamo odabrati Central European, a zatim Tabulatorom doći na gumb Set as Default, potvrditi ga razmaknicom ili Enterom i za kraj Tabulatorom doći i razmaknicom ili Enterom potvrditi na gumb Ok. Sada smo ponovo na kartici Read.
- Tabulatorom ćemo doći na gumb International Settings i aktivirati ga Enterom ili razmaknicom. U Kontrolnom okviru koji se otvorio, razmaknicom ćemo uključiti opciju Use default encoding for all incoming messages (primjeni standardnu postavu za sve dolazne poruke) i za kraj Tabulatorom odabrati i Enterom ili razmaknicom potvrditi na gumb Ok.

Na kartici Receipts trebamo podesiti parametre na slijedeći način:
- U prvom, Kontrolnom okviru, možemo, po svom izboru, razmaknicom uključiti ili isključiti opciju Request a read receipt for all sent messages (zatraži potvrdu primitka za svaku poslanu poruku).
- U drugom, Okviru za odabir, možemo, po svom izboru, gornjom ili donjom strelicom izabrati jednu od mogućnosti:
1. Never send a read receipt (Nikad ne šalji potvrdu primitka poruke).
2. Notify me for each read receipt request (Upozorime na svaki zahtjev za slanje potvrde o primitku poruke).
3. Always send a read receipt (Uvjek pošalji potvrdu o primitku poruke).
- U četvrtom, Kontrolnom okviru, trebamo razmaknicom uključiti opciju Unless it is sent to a mailing list and my name is not on the To (Osim ako je poruka poslana s mailing liste a moje ime nije u rubrici To).

Na kartici Send trebamo podesiti parametre na slijedeći način:
- U prvom, Kontrolnom okviru, razmaknicom trebamo uključiti opciju Save copy of sent messages in the 'Sent Items' folder (Spremi kopiju poslane poruke u 'Send Items' mapu).
- U drugom, Kontrolnom okviru, trebamo razmaknicom uključiti opciju Send messages immediately (Slanje poruka odmah).
- U trećem, Kontrolnom okviru, trebamo uključiti opciju Automatically put people i reply to in my Address Book (Automatski stavi u Addres Book adresu pošiljatelja poruke na koju odgovaram).
- U četvrtom, Kontrolnom okviru, trebamo razmaknicom uključiti opciju Automatically complete e-mail addresses when composing (Potpuno ispiši e-mail adresu koju upisujem).
- U petom, Kontrolnom okviru, trebamo razmaknicom uključiti opciju Include message in reply (Uključi poruku u odgovor).
- U šestom, Kontrolnom okviru trebamo razmaknicom uključiti opciju Reply to messages using the format in which they were sent (U odgovoru na poruku koristi format u kojem je pisana poruka na koju se odgovara).
- Na sedmoj poziciji razmaknicom ili Enterom trebamo aktivirati gumb International Settings... Otvoriće se International Send Settings kartica. U Okviru za odabir "Default encoding:" je odabrana pozicija Central European (ISO) i ovdje ne trebamo ništa mijenjati. Tabulatorom pređimo u slijedeći, Kontrolni okvir. Ovdje možemo po svom izboru razmaknicom isključiti ili uključiti opciju When replying to message always use English headers (Kad odgovaraš na poruku uvjek koristi Englesko zaglavlje). Za kraj Tabulatorom odaberimo i Enterom ili razmaknicom aktiviramo gumb OK.
- Na osmoj poziciji je Radio tipka sa dva položaja, HTML i PLAIN TEXT. Radio tipka je preklopnik koji može imati dva ili više položaja. Gornjom ili donjom strelicom možemo odabrati jednu od ovih pozicija, ovisno o tome da li želimo da naše poruke budu poslane u html ili plain text formatu. Mi ćemo ovdje odabrati PLAIN TEXT pošto je ovaj format praktičniji za slijepe.
- Na devetoj i desetoj poziciji nalaze se gumbi HTML Settings... i Plain Text Settings... preko kojih dolazimo na kartice za podešavanje parametara jednog ili drugog formata. Pošto smo na osmoj poziciji odabrali PLAIN TEXT, Tabulatorom ćemo doći na desetu poziciju i razmaknicom ili Enterom aktivirati gumb Plain Text Settings... Na Plain Text Settings kartici na prvoj poziciji (Radio tipka) gornjom strelicom trebamo odabrati MIME. U sljedećem, Kontrolnom okviru, gornjom strelicom trebamo odabrati None. U slijedećem, Kontrolnom okviru trebamo razmaknicom isključiti opciju Allow 8-bit characters in headers (Dopusti 8-bitne znakove u zaglavljima). U rubrici Automatically wrap text at (automatski prelamaj tekst na) upisujemo broj kojim određujemo broj znakova u jednom retku. U originalnoj postavi je upisan broj 76. U slijedećem, Kontrolnom okviru, trebamo razmaknicom isključiti opciju Indent the original text with (originalni tekst označi sa). kada je ova opcija uključena, u odgovoru na poruku u originalnom tekstu ispred svakog retka ispisuje se znak ">", "|" ili ":", koji pri čitanju poruka pomoću govornog programa samo smetaju. Za povratak na karticu Send trebamo Tabulatorom odabrati i razmaknicom ili Enterom aktivirati gumb OK.

Na ovoj kartici su nam još ostali Radio tipka za HTML i PLAIN TEXT format i gumbi Html Settings... i Plain Text Settings... koji služe za podešavanje parametara u News porukama. Podešavanje ovih parametara vrši se na isti način kao i podešavanje parametara na osmoj, devetoj i desetoj poziciji.

Na kartici Signatures možemo upisati svoj potpis, adresu ili neki drugi tekst koji će se automatski dodavati na dnu svake poruke koju šaljemo. Za kreiranje novog Potpisa (Signature) trebamo uraditi slijedeće:
- Na kartici Signatures trebamo Tabulatorom odabrati i razmaknicom ili Enterom aktivirati gumb New. U Polje unosa (Edit), koje nam se otvorilo, trebamo upisati potpis, adresu ili neki drugi željeni tekst. Ako u Outlook Express-u imamo više e-mail adresa preko kojih primamo i šaljemo poruke i želimo da potpis bude u svakoj poruci bez obzira koju adresu koristimo za slanje, u tom slučaju trebamo Tabulatorom odabrati i razmaknicom ili Enterom aktivirati gumb Advanced... U okviru s popisom adresa koji se pojavio, trebamo strelicama odabrati i razmaknicom označiti one adrese preko kojih želimo slati poruke s automatskim potpisom. Kad smo ovo uradili, Tabulatorom odaberimo i razmaknicom ili Enterom aktivirajmo gumb OK. Sada Tabulatorom odaberimo i razmaknicom uključimo opciju Add signatures to all outgoing messages (Dodaj potpis u svaku odlaznu poruku). Ako ne želimo da naš potpis bude u odgovoru na poruku (Repli message) i proslijeđenoj poruci (Forward message), onda trebamo u slijedećem okviru uključiti opciju Don't add signatures to Replies and Forwards (Nemoj dodati potpis u odgovor na poruke i proslijeđene poruke).

Na kartici Spelling u prvom, Kontrolnom okviru trebamo razmaknicom isključiti opciju Always check spelling before sending (Uvijek kontroliraj pravopis prije slanja). Ova opcija u Hrvatskom pravopisu ne koristi, jer program bi kontrolirao tekst prema Engleskom pravopisu.

Na kartici Connection, u drugom, Kontrolnom okviru, možemo razmaknicom uključiti ili isključiti opciju Hang up after sending and receiving (Prekini vezu nakon slanja i preuzimanja poruka).

Kad smo na ovaj način podesili najbitnije parametre na svim karticama u izborniku Options, trebamo Tabulatorom odabrati i razmaknicom ili Enterom aktivirati gumb Apply, kako bi promjene bile trenutno prihvaćene. Za izlazak iz izbornika Options s prihvačanjem ućinjenih promjena, trebamo Tabulatorom odabrati i razmaknicom ili Enterom aktivirati gumb OK.

Svaki korisnik računala moze u izborniku Options podesiti parametre prema svojoj želji, ali ovako postavljeni parametri omogučiće slijepom korisniku najugodniji rad s elektronskom poštom.

Kako bi maksimalno zaštitili naše računalo od zaraze virusom putem elektronske pošte, trebamo učiniti slijedeće:
- Pokrenuti program Outlook Express.
- U izborniku View (Alt +v) donjom strelicom odabrati i Enterom otvoriti poziciju Layout... (l).
- Tabulatorom pronaći i razmaknicom isključiti “Show preview pane.
- Tabulatorom pronaći i razmaknicom ili Enterom aktivirati gumb Apply za trenutno prihvačanje promjena.
- Za kraj Tabulatorom pronaći i Enterom ili razmaknicom potvrditi na gumb OK.

7. Čitanje pristigle pošte

Nakon preuzimanja pošte sa servera, na ekranu je prikazan Inbox (mapa u koju se sprema pristigla pošta). Prije otvaranja bilo koje poruke preporučivo je pritiskom na Ctrl +Home kursor postaviti na prvu poruku, a zatim donjom strelicom pregledati poruke i kao mjeru zaštite od virusa pobrisati poruke od nepoznatih pošiljatelja. Poruka se trajno briše tako da se označi strelicom, a zatim pritisne Shift +Delete. Otvoriće se dijalog s pitanjem: Da li ste sigurni da želimo pobrisati ovu poruku? (Are you sure you want to permanently delete these message(s)?). Za potvrdu pritisnite y ili strelicom odaberite gumb Yes i pritisnite Enter i poruka je trajno pobrisana. Ako poruku pobrišemo pritiskom na Delete bez korištenja tipke Shift, poruka će biti preseljena iz mape Inbox u mapu Deleted Items.

Nakon što smo pregledali i pobrisali suvišne poruke, ponovo ćemo se vratiti na vrh mape (Ctrl +Home). Strelicom ćemo označiti, Enterom otvoriti i pročitati prvu ne pročitanu poruku. Ne pročitane poruke razlikujemo od pročitanih po tome što govorni program ispred naziva ne pročitane poruke izgovori riječ “Unread”. Kada je pročitana prva poruka, radi prelaska na narednu, ne treba zatvarati postojeću, nego je dovoljno pritisnuti Alt +desnu strelicu i već smo na čitanju slijedeće poruke.

Osnovni prečaci na tipkovnici za kretanje po porukama su:
- Alt +desna strelica – slijedeća poruka.
- Alt +lijeva strelica – prethodna poruka.
- Ctrl +točka – slijedeća poruka.
- Ctrl +zarez – prethodna poruka.
- Ctrl +> (na nekim tipkovnicama) – slijedeća poruka.
- Ctrl +< (na nekim tipkovnicama) – prethodna poruka.
- Ctrl +u – slijedeća ne pročitana poruka.

8. Pisanje i slanje novih e-mail poruka

Ako želimo poslati e-mail poruku nekom korisniku Interneta, trebamo učiniti sljedeće: - Pokrenuti Outlook Express.
- Za novu poruku (New message) pritisnuti Ctrl +n, ili u izborniku File otvoriti podizbornik New i aktivirati naredbu Mail message. Otvorit će se prozor New Message u koji ćemo upisati svoju novu poruku. Po rubrikama prozora New message krećemo se Tabulatorom (naprijed), odnosno Shift +Tabulator (nazad).
- U rubriku To upisaćemo primateljevu e-mail adresu.
- Rubrika CC služi za upisivanje e-mail adrese na koju želimo poslati kopiju poruke (dolazi od engleskog 'carbon copy' ili u prijevodu 'istovjetna kopija').
- U rubriku Subject upisaćemo naslov poruke ili u nekoliko riječi opisati o čemu se govori u poruci.
Iz rubrike Subjekt, Tabulatorom prelazimo u veliko polje u donjoj polovici prozora New Message u koje pišemo sadržaj poruke.

Ako poruku šaljemo osobi čiju adresu imamo u mapi Address Book, u tom slučaju ćemo nakon pokretanja programa Outlook Express Tabulatorom ili sa Shift +Tabulator pronaći Address book, strelicama ili početnim slovom odabrati kontakt adresu i pritisnuti Enter. Otvoriće se prozor New Message sa već upisanom adresom primatelja. Tabulatorom ćemo preći u polje Subject: i nastaviti sa pisanjem poruke.

Kad smo napisali poruku, za slanje trebamo aktivirati naredbu Send. Pokrenut će se proces modemskog spajanja na Internet i Outlook Express će nakon toga poslati poruku koju smo napisali. Ovu naredbu aktiviramo pritiskom na Ctrl +Enter, Alt +s ili u izborniku File odaberemo i aktiviramo Send.

Ukoliko postoji potreba za slanjem većeg broja poruka tokom dana, kako bi izbjegli konektiranje za svaku pojedinačnu poruku, umjesto naredbe Send možemo koristiti naredbu Send later (slanje kasnije). Kada smo na ovaj način pripremili sve poruke, aktiviraćemo naredbu Send and Receive All (Slanje i preuzimanje svih poruka). Ova naredba se nalazi u izborniku Tools (Alt +t) / Send and Receive (s) / Send and Receive All (Ctrl +m), a najjednostavnije ju možemo aktivirati pritiskom na f5. Na postavljeno pitanje “You are currently working offline. Would you like to go working online now? (Trenutno radite bez spoja na Internet. Želite li preći u rad sa spojem na Internet?), odgovorićemo potvrdno i proces spajanja, slanja i preuzimanja pošte će započeti.

VAŽNO: Kada se završi proces slanja poruke, sami prekinite vezu s Internetom, na ranije opisan način, ukoliko to Outlook Express ne učini automatski.

9. Odgovor na primljenu poruku – Reply to Sender

Kada želimo poslati odgovor na primljenu poruku, u mapi Inbox trebamo označiti poruku na koju odgovaramo. Sada trebamo aktivirati naredbu Reply to Sender. To možemo učiniti na nekoliko načina i to:
- Na tipkovnici pritisnemo Ctrl +r.
- Pritiskom na Aplikacijsku tipku otvorimo izbornik Context Menu, strelicom odaberemo i aktiviramo naredbu Reply to Sender (s).
- U izborniku Message (Alt +m) strelicom odaberemo i Enter-om aktiviramo naredbu Reply to Sender.

Sada se otvorila e-mail poruka na koju šaljemo odgovor. E-mail adresa i subjekt su automatski upisani i nama samo preostaje napisati sadržaj poruke i poslati ju.

Na ovaj način možemo neku poruku proslijediti na neku drugu adresu, a u tom slučaju umjesto naredbe Reply to Sender u izborniku Context Menu ili izborniku Message aktiviramo naredbu Forward (Ctrl +f). Sada nam se otvorila postojeća adresa sa upisanim subjektom i sadržajem poruke, a nama je preostalo da upišemo adresu primatelja i da pošaljemo poruku.

Primljenu poruku možemo proslijediti na neku adresu i u obliku priloga poruci (Attachment). To činimo tako da umjesto naredbe Forvard odaberemo naredbu Forvard as Attachment (Proslijedi kao prilog).

10. Dodavanje priloga poruci – Attachment

E-mail poruci možemo dodati i prilog (Attachment). To može biti jedna ili više datoteka bilo kojeg formata.Za dodavanje priloga (Attachment) poruci koju pripremamo za slanje, trebamo uraditi slijedeće:
- U izborniku Insert (Alt +i) aktiviraćemo naredbu File Attachment...
- U dijaloškoj kartici koja se otvorila, Tabulatorom ćemo odabrati Okvir za odabir Look in: i u njemu donjom ili gornjom strelicom odabrati i Enter-om potvrditi disk ili mapu kroz koju vodi staza do datoteka koje želimo dodati kao prilog (Attachment) e-mail poruci. Tabulatorom ćemo peći u slijedeći okvir u kojem je mapa kroz koju vodi staza do datoteka koje trebamo. Kad dođemo u mapu u kojoj su naše datoteke koje želimo poslati, označit ćemo ih i pritiskom na Enter dodati ih kao prilog (Attachment) e-mail poruci.

Ako po pripremljenoj poruci prođemo Tabulatorom ili sa Shift +Tabulatorom, zapazit ćemo da se između polja Subjekt: i polja za pisanje sadržaja poruke pojavilo novo polje (Attachment) u kojem su vidljive datoteke koje smo dodali poruci. Sada preostaje samo da pošaljemo ovako pripremljenu poruku. Slanje poruka s prilogom će trajati duže, a to ovisi o veličini datoteka koje šaljemo.

Na sličan način možemo kao sadržaj poruke poslati tekst iz neke datoteke, samo u tom slučaju u izborniku Insert umjesto File Attachment..., trebamo aktivirati naredbu Text from File... (Tekst iz datoteke...). Dalji postupak je isti, a u poruci će na kraju biti vidljiv tekst iz datoteke koju smo na ovaj način odabrali.

11. Dodavanje adresaa u Address Book

Za upisivanje nove e-mail adrese u Address Book trebamo u izborniku File otići u podizbornik New i u njemu aktivirati naredbu Contact... Otvorit će se dijaloški okvir sa više dijaloških kartica od kojih je nama najvažnija kartica Name. Tabulatorom ćemo se kretati po rubrikama na kartici i popuniti slijedeće rubrike:
- U polje First: upisaćemo ime osobe čiju adresu dodajemo u Addres Book.
- U polje Last: upisaćemo prezime.
- U polje E-Mail Addresses: upisaćemo e-mail adresu.
- Razmaknicom ili Enterom ćemo aktivirati gumb Add (dodaj).
- Razmaknicom ćemo odabrati Kontrolni okvir Send E-Mail message using plain text only (slanje poruka u formatu Plain text only, kako bi smanjili mogučnost širenja eventualnog virusa iz našeg računala na druge adrese.
- Za kraj ćemo aktivirati gumb OK.

Ako želimo u Address Book dodati adresu osobe čiju poruku imamo u Inboksu, to ćemo učiniti na slijedeći način:
- Strelicom ćemo u Inboxu označiti poruku.
- Pritiskom na Aplikacijsku tipku otvorit ćemo izbornik Context Menu i u njemu gornjom strelicom odabrati i Enterom aktivirati naredbu Add sender to Address Book (Dodaj adresu pošiljatelja u Address Book) i time je adresa dodana u Address Book..

12. Izmjena e-mail parametara

Da bismo izmijenili neki parametar svoje E-mail adrese trebamo uraditi slijedeče:
- Pokrenućemo Outlook Express.
- U padajučem izborniku Tools aktiviraćemo Accounts...
- Otvorit će se dijaloški okvir Internet Accounts s četiri kartice: All, News, Mail i Directory Service.

Na kartici Mail pojavit će se popis naših poštanskih sandučića na Internetu. Ako poštanski sandučić kojemu želimo mijenjati parametre nije označen, označit ćemo ga strelicom i zatim Tabulatorom odabrati i Enterom aktivirati gumb Properties.

Pojavit će se novi dijaloški okvir s pet različitih kartica: General, Servers, Connection, Security i Advanced. Po rubrikama na kartici se krećemo Tabulatorom, a s kartice na karticu prelazimo pritiskom na Ctrl +Tabulator ili Tabulatorom odaberemo naziv kartice, pa desnom ili lijevom strelicom odaberemo slijedeću karticu.

Na kartici General možemo mijenjati:
- Naziv poštanskog sandučića (rubrika Mail account).
- Ime i prezime korisnika (rubrika Name).
- E-mail adresu (rubrika E-mail address).
- Naziv tvrtke u kojoj radimo (rubrika Organization).

Na kartici Servers možemo mijenjati:
- Naziv poslužitelja za odlaznu poštu, rubrika Outgoing mail (SMTP). Ako koristimo @globalnetov poslužitelj, ovdje treba biti upisano mail.globalnet.hr
- Naziv poslužitelja za dolaznu poštu, rubrika Incoming mail (POP3). Ako koristimo @globalnetov poslužitelj, ovdje treba biti upisano pop.globalnet.hr
- Korisničko ime i tajnu lozinku za preuzimanje pristigle pošte, rubrike Account Name (korisničko ime) i Password (lozinka).

Na kartici Advanced možemo:
- Razmaknicom odabrati Leave a copy of messages on server (Ostavi kopiju poruke na serveru). Ova opcija je korisna za one koji često putuju, pa su prisiljeni poštu kontrolirati sa više računala.

Kad smo završili izmjenu parametara, aktiviraćemo gumb OK. i na kraju, u dijaloškom okviru Internet Accounts koji je preostao, aktiviraćemo gumb Close.

Autor: Nijaz Škaljo

Back - povratak za jedan nivo unazad
Home - povratak na početnu stranu