NVDA 2012.1rc1 Korisničko Uputstvo

Sadržaj

1. Uvod

1.1. Generalne karakteristike

Pružanje povratnih informacija pomoću sintetičkog govora i brajevog pisma (Nonvisual Desktop Access) omogućava slijepima i osobama sa oštećenim vidom da interaguju sa Vindouz (Windows) operativnim sistemom i mnogim aplikacijama drugih proizvođača.

Glavne osobine uključuju:

1.2. Internacionalizacija

Bitno je da ljudi bilo gdje u svijetu, bez obzira koji jezik govore dobiju jednak pristup tehnologiji. Pored engleskog, NVDA je preveden na preko 20 jezika uključujući: arapski, brazilski portugalski, hrvatski, češki, francuski, galicijski, njemački, mađarski, italijanski, japanski, portugalski, ruski, slovački, srpski, španski, tajlandski, tradicionalni kineski, ukrajinski, afrički, poljski i vijetnamski.

1.3. Podrška za sintetizatore govora

Pored prikazivanja svojih poruka i interfejsa na više jezika, NVDA može takođe omogućiti korisniku da čita sadržaj na bilo kom jeziku, sve dok ima sintetizator govora koji može da govori taj jezik.

NVDA je u paketu sa I-Spik, besplatnim, otvorenog koda, multijezičnim sintetizatorom govora.

Informacije o drugim sintetizatorima govora koje NVDA podržava se mogu naći u Podržani sintetizatori govora sekciji.

1.4. Podrška za Brajevo pismo

Za korisnike koji posjeduju osvježiv brajev ekran, NVDA može prikazati svoje informacije u Brajevom pismu. Molimo pogledajte Podržani Brajevi ekrani sekciju za informacije o podržanim Brajevim ekranima.

NVDA podržava Brajeve kodove za mnoge jezike, uključujući kontraktovane, nekontraktovane i kompjuterske Brajeve kodove za neke jezike.

1.5. Licenca i autorska prava

Na NVDA autorska prava polažu NVDA doprinosnici iz perioda 2006-2012.

NVDA je obuhvaćen sa GNU Opšta Javna Dozvola (GNU General Public License) (Verzija 2). Slobodni ste da dijelite ili mijenjate softver na bilo koji način sve dok distribuirate licencu zajedno sa softverom, i držite dostupnim sav izvorni kod svima koji ga žele. Ovo se odnosi i na originalnu i na modifikovanu kopiju softvera, plus bilo koji softver koji koristi kod uzet iz ovog softvera.

Za više detalja, možete pogledati pregledaj punu licencu.

2. Sistemski zahtjevi

3. Dobavljanje NVDA

Ako još niste dobili kopiju NVDA, možete je preuzeti sa www.nvda-project.org.

Idite na sekciju za preuzimanje i naći ćete link za preuzimalje posljednje verzije NVDA-a.

Trenutno postoje dva načina kako se NVDA pakuje. Jedan je instaler koji će vas provesti kroz instaliranje NVDA tako da ga možete pokrenuti u bilo kom trenutku iz Startnog menija. Drugi je datoteka samoekstraktujuće arhive koji sadrži potpuno prenosnu verziju NVDA, koju možete pokrenuti sa bilo kog mjesta, uključujući USB ili CD.

Da bi mogao pristupiti Vindouvz ekranu za logovanje, Kontroli korisničkog naloga (UAC), ekranu ili drugim sigurnim Vindouz ekranima, kao i aplikacijama koje su pokrenute kao administrator u Vindouz Vista operativnom sistemu ili kasnijim verzijam, morate instalirati NVDA na vaš sistem koristeći instaler. Ovim ekranima se ne može pristupiti ako koristite prenosnu verziju NVDA.

4. Instaliranje NVDA

4.1. NVDA instaler

Ako već posjedujete NVDA instaler, jednostavno pritisnite enter ili dvostruki klik na datoteku i instaler će se pokrenuti.

Dok se instaler učitava, čućete NVDA instalacionu muziku. Kada se učita, privremena kopija NVDA će vam dozvoliti da pratite poruke instalera i instalirate NVDA. Napomena - ako ste već imali pokrenutu drugu kopiju NVDA u vrijeme kada ste startovali instaler, prikazaće se poruka koja će vam reći da će prethodna kopija NVDA biti zatvorena. Kada pritisnete enter na ovoj poruci, instaler će zatvoriti vašu prethodnu kopiju i pokrenuti svoju. Ovo je potrebno da bi se instaler ispravno osvježio i izmijenio datoteke. U ovom trenutku, ako imate drugu kopiju NVDA već instaliranu, NVDA instaler će je deinstalirati, i onda će početi da instalira novi NVDA.

Jednom kada ste uspješno završili instalaciju, instaler će vas obavijestiti da se instalacija NVDA završila. Ako ste reinstalirali NVDA, možda će vam tražiti da ponovo pokrene sistem u ovom trenutku. Vrlo je bitno da ponovo pokrenete sistem jer će propust da se to uradi imati neželjene posljedice. Ako od vas nije traženo da ponovo pokrenete sistem, pritiskanjem dugmeta za kraj instaler će se zatvoriti i pokrenuti će se novoinstalirana verzija NVDA.

4.2. Prenosni NVDA

Ako posjedujete prenosnu verziju NVDA, onda sve što treba da uradite je da pritisnete enter ili dvostruku klik na datoteku, i pratite uputstva. Pitaće vas gdje na sistem želite da smjestite fajlove.

5. Prvi koraci sa NVDA

5.1. Pokretanje NVDA

Ako ste instalirali NVDA sa instalerom, onda će pokretanje NVDA biti jednostavno koliko i pritiskanje kontrol+alt+n, ili biranje NVDA iz NVDA menija pod programima u startnom meniju. Dodatno možete ukucati NVDA u Ran(Run) dijalog prozor i pritisnuti enter.

Da bi se pokrenula prenosna verzija, idite u direktorij u koji ste otpakovali NVDA, i pritisnite enter ili dupli klik na NVDA.exe.

Dok se NVDA pokreće, prvo ćete čuti uspinjući skup tonova (koji vam govori da se NVDA puni). U zavisnosti od toga koliko je brz vaš računar, ili ako pokrećete NVDA sa USB ili nekog drugog sporijeg medijuma, moglo bi potrajati neko vrijeme dok se ne pokrene. Ako mu je potrebno dosta više vremena, NVDA bi trebao da kaže "Učitava se NVDA, molimo sačekajte ..."

Ako ne čujete ništa od ovoga, ili čujete Vindouz zvuk greške, ili spuštajući skup tonova, ovo znači da NVDA ima grešku i da je moguće da ćete trebati prijaviti grešku programerima. Molimo provjerite na NVDA sajtu kako se ovo radi.

Kada se NVDA pokrene po prvi put, pozdraviće vas dijalog prozor koji vam pruža neke osnovne informacije o NVDA modifikatorskom tasteru i NVDA menijima. (Molimo pogledajte dalje sekcije u vezi sa ovom temom). Dijalog prozor takođe sadrži dva polja za potvrdu. Prvi vam dozvoljava da kontrolišete da li bi NVDA trebao koristiti taster za velika slova (capslock) kao NVDA modifikatorski taster, a drugi vam dozvoljava da kontrolišete da li bi se ovaj dijalog prozor trebao pojavljivati svaki put kada se NVDA pokrene.

5.2. O NVDA komandama na tastaturi

5.2.1. NVDA modifikatorski taster

Većina komandi na tastaturi specifičnih za NVDA se sastoji od pritiskanja određenog tastera koji se zove NVDA modifikatorski taster, u saradnji sa jednim ili više drugih tastera. Izuzetak ovome su komande za pregledanje teksta koje samo koriste numeričke tastere.

NVDA se može konfigurisati tako da se kao modifikatorski taster koristi numerički taster za umetanje (Insert), taster za umetanje (Extended Insert) ili taster za velika slova.

Po standardnoj postavci oba tastera, numerički taster za umetanje i taster za umetanje, su postavljeni kao NVDA modifikatorski tasteri.

Ako želite da postavite jedan od NVDA modifikatorskih tastera da se ponaša kao originalni taster (na primjer ako želite da upalite velika slova a postavili ste taster za velika slova da bude NVDA modifikatorski taster) možete pritisnuti taster dva puta brzo zaredom.

5.2.2. Mod ulazne pomoći

Do kraja ovog korisničkog uputstva se pominju mnoge komande, ali jednostavan način da se istraže sve različite komande sa tasterima je da se uključi ulazna pomoć.

Da bi se uključila ulazna pomoć, pritisnite NVDA+1. Da biste je ugasili, pritisnite NVDA+1 ponovo. Dok ste u ulaznoj pomoći, pritiskanjem bilo kog tastera će biti izgovoreno šta ono radi (ako išta radi). Tasteri ustvari neće vršiti svoju funkciju dok su u modu ulazne pomoći, tako da možete pritiskati koje god tastere želite.

5.2.3. Rasporedi tastera

NVDA trenutno dolazi sa dva seta komandi sa tasterima. Postoje rasporedi za desktope i rasporedi za laptope. NVDA je po standardnim postavkama podešen da koristi desktop raspored, iako vi možete izabrati raspored za laptope u meniju Podešavanja tastature, koja se nalaze pod Karakteristike u NVDA meniju.

Raspored za desktop intenzivno koristi numeričku tastaturu (sa isključenim Num Lokom). Iako većina laptopova nema fizičku numeričku tastaturu, neki laptopovi mogu da je emuliraju držeći pritisnuto Ef-en (FN) dugme i pritiščući slova i brojeve na strani tastature za desnu ruku (7 8 9 u i o j k l itd). Ako vaš laptop ne može ovo da radi, ili vam ne dozvoljava da ugasite Num Lok, možda ćete poželjeti da promijenite desktop raspored u raspored za laptop.

5.3. NVDA meni

NVDA meni vam dozvoljava da kontrolišete NVDA podešavanja, pristupite pomoći, snimite/poništite vaša podešavanja, izmjenite govorne rječnike, pristupite dodatnim alatima i izađete iz NVDA.

Da biste pristupili NVDA meniju iz bilo kog dijela Vindouza dok je NVDA pokrenut pritisnite NVDA+n. Takođe možete doći na NVDA meni pomoću Vindouz sistemske palete. Ili desnim klikom na NVDA ikonu koja se nalazi u sistemskoj paleti ili pristupivši sistemskoj paleti pritiskom na Vindouz logo taster+B, strelica na dole do NVDA ikone i onda pritisnuvši taster aplikacije koje je lociran kraj desnog kontrol tastera na većini tastatura. Kada se pojavi meni, možete koristiti tastere strelice da biste se kretali po meniju i enter taster da biste aktivirali stavku.

5.4. Osnovne komande sa tasterima

Ime Taster Opis
Zaustavi govor Kontrol taster Odmah zaustavlja govor
Pauziraj govor Шift (shift) Odmah pauzira govor. Pritisak na njega ponovo će nastaviti govor gdje je zaustavljen (ako trenutni sintetizator podržava pauziranje)
NVDA meni NVDA+n Iskače NVDA meni da bi vam dozvolio pristup podešavanjima, alatima, pomoći itd
Prebaci u mod ulazne pomoći NVDA+1 Pritiskanje bilo kog tastera u ovom modu će izgovoriti taster, i opis bilo koje NVDA komande koja je vezana za njega
Izađi iz NVDA NVDA+q Izlazi iz NVDA
Prijavi datum/vrijeme NVDA+f12 Kad se pritisne jednom prijavljuje trenutno vrijeme, kada se pritisne dva puta prijavljuje datum
Propusti slijedeći taster NVDA+f2 Obavještava NVDA da propusti slijedeće pritskanje tastera do aktivne aplikacije, čak i ako se normalno tretira kao NVDA komanda za taster

6. Navigacija sa NVDA

6.1. Navigacija sa sistemskim fokusom

Najuobičajeniji način navigacije kroz Vindouz sa NVDA je da se jednostavno kređe okolo sa standardnim Vindouz komandama na tastaturi, kao što je pritiskanje tastera tabulator(tab) i šift+tabulator da bi se pomijeralo naprijed i nazad između kontrola, pritiskanje alt da bi se došlo do trake menija i onda korištenje tastera strijelica za navigaciju kroz menije i korištenje alt+tabulator da bi se kretalo kroz pokrenute aplikacije. Ovo pomijera sistemski fokus; npr. objekat koji prima tastere koji se pritišću na tastaturi. Dok ovo radite, NVDA će prijaviti informacije o objektu koji je u fokusu, kao što su njegovo ime, tip, vrijednost, stanje, opis, kratica na tastaturi i pozicione informacije.

Neke komande su korisne kada se radi sa sistemskim fokusom:

Ime Taster Opis
Prijavi o trenutnom fokusu NVDA+tab Izgovara trenutni objekat ili kontrolu koja ima sistemski fokus. Pritiskanje dva puta će izgovoriti informaciju slovo po slovo.
Prijavi naziv NVDA+t Izgovara naziv trenutno aktivnog prozora. Pritiskanje dva puta će izgovoriti informaciju slovo po slovo. Pritiskanje tri puta će je kopirati u memoriju.
Čitaj aktivni prozor NVDA+b Čita sve kontrole u trenutno aktivnom prozoru (korisno za dijalog prozore)

6.2. Navigacija sa sistemskim znakom za umetanje

Kada je u fokusu objekat koji ima kursor za uređivanje (takođe poznat i kao sistemski znak za umetanje), možete se pomijerati okolo pomoću strijelica i uređivati kao što biste to inače radili. NVDA će izgovarati dok se krećete slovo po slovo, riječ i liniju i takođe će izgovarati izabiranje i poništavanje izbora teksta.

NVDA pruža slijedeće komande na tasterima vezane za sistemski znak za umetanje:

Ime Taster Opis
Izgovori sve NVDA+strelica na dole Počinje da čita od trenutne pozicije sistemskog znaka za umetanje, pomjerajući ga dok ide
Pročitaj trenutni red NVDA+strelica na gore Čita red gdje se sistemski znak za umetanje trenutno nalazi. Pritiskanje dva puta izgovara red slovo po slovo.
Pročitaj trenutno izabrani tekst NVDA+šift+strelica gore Čita bilo koji trenutno izabrani tekst
Prijavi format teksta NVDA+f Izgovara format teksta gdje je sistemski znak za unos trenutno pozicioniran

Dok se nalazite u tabeli, slijedeće komande na tasterima su takođe dostupne:

Ime Taster Opis
Pređi u prethodnu kolonu kontrol+alt+strelica lijevo Pomjera sistemski znak za umetanje u prethodnu kolonu (ostajući u istom redu)
Pređi u slijedeću kolonu kontrol+alt+strelica desno Pomjera sistemski znak za umetanje u slijedeću kolonu (ostajući u istom redu)
Pređi u prethodni red kontrol+alt+strelica gore Pomjera sistemski znak za umetanje u prethodni red (ostajući u istoj koloni)
Pređi u slijedeći red kontrol+alt+strelica dolje pomjera sistemski znak za unos u slijedeći red (ostajući u istoj koloni)

6.3. Navigacija objektima

Ako želite da istražujete trenutnu aplikaciju ili operativni sistem bez pomijeranja fokusa, možete koristiti NVDA navigaciju objektima. Ovo vam dozvoljava da se kređete između i dobavljate informacije o individualnim objektima kao što su tekst, tasteri, polja za potvrdu, klizači, liste i tekst polja koja se mogu uređivati. Kada se premjestite na objekat, NVDA će prijaviti o njemu na sličan način kao što prijavljuje sistemski fokus.

Umjesto da se morate pomijerati naprijed i nazad između svakog objekta u sistemu pojedinačno, objekti su grupisani hijerarhijski. Ovo znači da se morate kretati unutar nekih objekata da biste pristupili objektima koje oni sadrže. Na primjer, umjesto pomijeranja kroz sve stavke liste kada se naiđe na listu, morate se kretati unutar liste (tj. doći navigacijom do prvog objekta djeteta) da bi se prostupilo stavkama. Možete izaći iz liste (doći navigacijom do roditeljskog objekta) da biste nastavili kretanje iza liste. Slično, ako naiđete na traku sa alatima, prvo morate ući u traku sa alatima (doći navigacijom do njenog prvog djeteta) da bi kontrole u traci sa alatima bile dostupne.

Po standardnim postavkama, objekt navigator se kreće zajedno sa sistemskim fokusom, iako ovo može biti promijenjeno na upaljeno ili ugašeno

Da bi se navigacija vršila po objektima, koristite slijedeće tastere:

Ime Desktop taster Laptop taster Opis
Prijavi trenutni objekat NVDA+numerički taster 5 NVDA+kontrol+i Prijavljuje tretnutni objekt navigator. Pritiskanje dva puta izgovara informaciju slovo po slovo.
Dođi navigacijom do roditeljskog objekta NVDA+numerički taster 8 NVDA+šift+i Pomjera se navigacijom do roditelja (onog koji sadrži) trenutnog objekta navigatora.
Dođi navigacijom do prethodnog objekta NVDA+numerički taster 4 NVDA+kontrol+j Pomjera se navigacijom do objekta direktno prije trenutnog objekta navigatora
Dođi navigacijom do slijedećeg objekta NVDA+numerički taster 6 kontrol+NVDA+l Pomjera se navigacijom do objekta koji se nalazi direktno poslije tretutnog objekta navigatora
Dođi navigacijom do prvog objekta djeteta NVDA+numerički taster 2 NVDA+šift+taster zapete Pomjera se navigacijom do prvog objekta djeteta kog sadrži trenutni objekat navigator
Dođi navigacijom do objekta u fokusu NVDA+numerički taster minus NVDA+ taster za brisanje unazad (backspace) Pomjera se navigacijom do objekta koji trenutno ima sistemski fokus, i takođe postavlja kursor na mijesto sistemskog znaka za umetanje, ako se prikazuje
Aktiviraj trenutni objekat navigator NVDA+numerički taster enter NVDA+enter Aktivira trenutni objekat navigator (slično kliku sa mišom ili pritiskanje tastera spejs (space) kada ima sistemski fokus)
Premjesti sistemski fokus na trenutni objekat navigator NVDA+šift+numerički taster minus NVDA+šift+taster za brisanje unazad Premješta sistemski fokus na trenutni objekat navigator, ako je to moguće
Prijavi dimenzije objekta navigatora NVDA+numerički taster brisanje NVDA+obriši(delete) Izgovara dimenzije trenutnog objekta navigatora na ekranu u procentima (uključujući i udaljenost od lijeve i gornje ivice ekrana i njegovu širinu i visinu)

Napomena: Numerički tasteri zahtjevaju da taster Num Lok bude ugašen da bi radili ispravno.

6.4. Pregledanje teksta u trenutnom objektu

NVDA vam dozvoljava da čitate sadržaj tretutnog objekta navigatora po slovima, riječi i redu. Ovo je najkorisnije u Vindouz komandnoj konzoli i ostalim mjestima gdje je znak za umetanje ograničen ili nepostojeći. Kada se pomjera pregledni kursor, znak za umetanje ne prati kretanje, tako da možete pregledati tekst, a da ne izgubite vašu poziciju za izmjenu. Ipak, po standardnim podešavanjima kada se pomjera znak za umetanje, pomjera se i pregledni kursor. Ovo se može promijeniti u upaljeno ili ugašeno.

Slijedeće komande sa tasterima su dostupne za pregledanje teksta:

Ime Desktop taster Laptop taster Opis
Pomjeri na najviši red u pregledu šift+numerički taster 7 NVDA+7 Pomjera pregledni kursor na najviši red teksta
Premjesti na prethodni red u pregledu numerički taster 7 NVDA+u Premješta pregledni kursor na prethodni red teksta
Prijavi tretnutnu liniju u pregledu numerički taster 8 NVDA+i Prijavljuje trenutnu liniju teksta gdje je pregledni kursor pozicioniran. Pritiskanje dva puta izgovara red slovo po slovo.
Premjesti se na slijedeću liniju u pregledu numerički taster 9 NVDA+o Premješta kurosor pregleda na slijedeću liniju teksta.
Premjesti se na najdonju liniju u pregledu šift+numerički taster 9 NVDA+9 Premješta pregledni kursor na najdonju liniju teksta
Premjesti se na prethodnu riječ u pregledu numerički taster 4 NVDA+j Premješta pregledni kursor na prethodnu riječ u tekstu
Prijavi tretnutnu riječ u pregledu numerički taster 5 NVDA+k Prijavljuje trenutnu riječ u tekstu gdje je pozicioniran pregledni kursor. Pritiskanje dva puta izgovara riječ slovo po slovo.
Premjesti se na slijedeću riječ u pregledu numerički taster 6 NVDA+l Premješta pregledni kursor na slijedeću riječ u tekstu.
Premjesti se na početak reda u pregledu šift+numerički taster 1 NVDA+šift+u Premješta pregledni kursor na početak reda trenutnog reda u tekstu.
Premjesti se na prethodno slovo u pregledu numerički taster 1 NVDA+m Premješta pregledni kursor na prethodno slovo u tretutnom redu u tekstu.
Prijavi trenutno slovo u pregledu numerički taster 2 NVDA+taster zapete Izgovara trenutno slovo u redu teksta gdje je pregledni kursor pozicioniran. Pritiskanje dva puta prijavljuje numeričku vrijednost slova u decimalnom i heksa decimalnom obliku.
Premjesti se na slijedeće slovo u pregledu numerički taster 3 NVDA+taster tačke Premješta pregledni kursor na slijedeće slovo na trenutnom redu teksta.
Premjesti se na kraj reda u pregledu šift+numerički taster 3 NVDA+šift+o Premješta pregledni kursor na kraj trenutnog reda teksta.
Izgovori sve sa pregledom numerički taster plus NVDA+šift+strelica na dole Čita od trenutne pozicije pregledni kursor, pomjerajući ga kako napreduje.
Premjesti znak za umetanje do preglednog kursora kontrol+numerički taster minus NVDA+kontrol+taster za brisanje unazad Premješta znak za umetanje do pozicije pregledni kursor.
Kopiraj iz preglednog kursora NVDA+f9 NVDA+f9 Počinje kopiranje teksta od trenutne pozicije preglednog kursora. Stvarno kopiranje se ne izvrši dok ne kažete NVDA gdje da kopira.
Kopiraj u pregledni kursor NVDA+f10 NVDA+f10 Kopira iz pozicije preglednog kursora tretutno postavljenog sa Kopiraj iz preglednog kursora, u trenutnu poziciju preglednog kursora. Nakon pritiskanja ovog tastera, tekst će se kopirati u Vindouz memoriju.

Napomena: Numerički tasteri zahtjevaju da Num Lok taster bude ugašen da bi radili ispravno.

Da bi vam pomogo pri pamćenju ovih komandi, primjetite da je osnovni tekst komandi organizovan u mrežu od tri po tri, gdje je od vrha do dna red, riječ i karakter i lijevo i desno se prethodni, tretntni i slijedeći. Raspored je ilustrovan kako slijedi:

Prethodni red Tretnutni red Slijedeći red
Prethodna riječ Tretnutna riječ Slijedeća riječ
Prethodno slovo Tretnutno slovo Slijedeće slovo

6.5. Ravni pregled

Kao što se može pregledati sadžaj jednog objekta, NVDA vam dozvoljava da pregledate čitav sadržaj dokumenta ili tekst ekrana. Ovo se naziva ravni pregled.

Slijedeće dvije komande se koriste za prebacianje u/iz ravnog pregleda:

Ime Desktop taster Laptop taster Opis
Prebaci na ravni pregled NVDA+numerički taster 7 NVDA+taster strana gore Prebacuje u ravni pregled, smještajući vas na poziciju trenutnog objekta navigatora, dozvoljavajući vam da pregledate ekran (ili dokument ako ste trenutno unutar jednog) sa komandama pregleda teksta.
Premjesti se na objekt iz ravnog pregleda NVDA+numerički taster 1 NVDA+taster strana dole Premješta se navigacijom na objekat predstavljen tekstom na trenutnoj poziciji preglednog kursora u ravnom pregledu

6.6. Navigacija mišem

Kada pomjerate miš, NVDA po osnovnim postavkama prijavljuje tekst koji je direktno ispod miševog pokazivača, kako miš pređe preko njega. Ondje gdje je to podržano, NVDA će pročitati teksta dovoljnog za čitav paragraf, iako neke kontrole prikazuju samo red.

NVDA može takođe biti podešen da izgovara i tip kontrole ili objekta nad kojima se miš trenutno kreće (npr. lista, dugme itd.), što može biti korisno za potpuno slijepe korisnike kako tekst ponekad nije dovoljan.

NVDA obezbjeđuje način da korisnici mogu shvatiti gdje se miš nalazi u odnosu na dimenzije ekrana, signalizirajući tretnutne koordinate miša audio zvukovima. Шto je miš više na ekranu, viša će biti frekvencija zvuka. Шto je miš više lijevo ili desno, više će se činiti da zvuk dolazi sa lijeve ili desne strane (sa predpostavkom da korisnik posjeduje stereo zvučnike).

Ove dodatne karakteritike miša nisu uključene po standardnoj postavci u NVDA, ali ako želite da ih iskoristite, možete ih podesiti u dijalog prozoru Podešavanja miša, koji se može naći u Karakteritike meniju na NVDA meniju.

Iako bi fizički miš trebao biti korišten za navigaciju sa mišem, NVDA ima nekoliko komandi povezanih za mišom:

Ime Desktop taster Laptop taster Opis
Klikni na lijevo dugme miša numerički taster dijeljenje NVDA+strelica lijevo Postiže efekat klika na lijevo dugme miša jednom. Uobičajni dvostruki klik se može postići pritiskanjem ovog tastera dva puta za redom.
Zaključaj lijevo dugme miša šift+numerički taster dijeljenje NVDA+šift+strelica lijevo Zaključava lijevo dugme miša. Ponovnim pritiskom se oslobađa. Da bi se miš vukao, pritisnite ovaj taster da zaključate lijevo dugme miša i onda pomjerajte miša ili fizički ili koristite jednu od ostalih komandi za upravljanje mišom.
Klikni na desno dugme miša numerički taster množenje NVDA+strelica desno Postiže efekat jednostrukog klika na desno dugme miša.
Zaključaj desno dugme miša šift+numerički taster množenje NVDA+šift+strelica desno Zaključava desno dugme miša. Ponovnim pritiskom se oslobađa. Da bi se miš vukao, pritisnite ovaj taster da zaključate lijevo dugme miša i onda pomjerajte miša ili fizički ili koristite jednu od ostalih komandi za upravljanje mišom.
Premjesti miša na trenutni objekat navigator NVDA+numerički taster dijeljenje NVDA+šift+f9 Premješta miša na lokaciju trenutnog objekta navigatora i preglednog kursora.
Premjesti se navigacijom na objekt pod mišem NVDA+numerički taster množenje NVDA+šift+f10 Postavi objekt navigator na objekt koji se nalazi na poziciji miša.

7. Virtuelni baferi

Kompleksni dokumenti koji se mogu samo čitati, kao što su veb stranice, su predstavljeni u NVDA unutar virtuelnog bafera.

Virtuelni bafer je ravna reprezentacija sadržaja kakav je veb stranica, koji se može pomjerati pomoću tastera strelica. Informacije kao što su da li je tekst link, zaglavlje itd. se izgovara usput zajedno sa tekstom dok se krećete.

Dok ste u virtuelnom baferu, postoje dva moda interakcije. Mod pretraživanja je onaj u kome možete da se krećete po čitavom tekstu koristeći virtalni kursor, kao što to radite sa sistemskim znakom za umetanje. U stvari sve NVDA komande na tasterima za sistemski znak za umetanje će raditi u ovom modu (npr. reci sve, izvijesti o formatiranju, sve komande za navigaciju tabelom itd.). U fokus modu možete direktno intereagovati sa kontrolama (ažurirati polja, kombinovane okvire, radio dugmad) koriteći bilo koji taster koji obično koristite. Kada ste u modu pretraživanja, NVDA će automatski prebaciti u fokus mod ako na neku kontrolu dođete pomoću tabulator ili kliknete na nju, ako ta kontrola to zahtjeva. Primjetite da pritiskanjem tastera enter ili razmak na kontrolama koje to zahtjevaju takođe vas prebacuje u fokus mod. Ako se NVDA automatski prebacio u fokus mod, enter ili razmak, ili klikanje na objekt koje ne treba fokus mod (kao što je link ili dio teksta) će vratiti nazad u mod pretraživanja. Pritiskanje na taster izlaz (escape) će vas takođe vratiti nazad na mod za pretraživanje, ako je bilo prebačeno u fokus mod automatski. Takođe možete ručno mijenjati fokus mod i mod za pretraživanje. Iako ste fokus mod promijeni ručno, NVDA će zaključati taj određeni mod i neće se više automatski prebacivati, osim ako to vi ne vratite nazad u mod za pretraživanje.

Ime Taster Opis
Zamjeni modove virtuelnog bafera NVDA+razmak Mijenja između fokus moda i moda za pretraživanje.
Izađi iz fokus moda taster eskejp (escape) Mijenja nazad na mod za pretraživanje, ako je prethodno zamjena na fokus mod bila automatska.
Osvježi virtuelni bafer NVDA+f5 Ponovo učitava trenutni virtuelni bafer (korisno ako se čini da određeni sadržaj nedostaje sa stranice).
Pronađi NVDA+kontrol+f Dijalog prozor iskače u kome možete upisati neki tekst koji ćete pronaći u trenutnom dokumentu.
Pronađi slijedeće NVDA+f3 Pronalazi slijedeće pojavljivanje teksta u dokumentu koji smo prethodno tražili.
Pronađi prethodno NVDA+šift+f3 Pronalazi prethodno pojavljivanje teksta u dokumentu koji smo prethodno tražili.

Trenutno NVDA koristi virtalne bafere za čitanje dokumenata u Mozilla Firefox, Microsoft Internet Explorer, Google Chrome, Adobe Reader, i Adobe Flash.

7.1. Navigacija pojedinačnim slovima

Dok ste u modu pretraživanja, za bržu navigaciju NVDA takođe obezbjeđuje pojedinačne tastere sa slovima da bi se skočilo na određeno polje u virtuelnom baferu.

Slijedeći tasteri ako se sami pritisnu skaču na slijedeći dostupan element, dodajući šift taster izaziva da skoče na prethodni element:

7.2. Lista elemenata

Lista elemenata pruža pristup listi linkova, zaglavlja ili ARIA orijentira na stranici. Radio dugmad vam dozvoljavaju da mijenjate između ove tri opcije informacija. Jedno polje za izmjene je takođe omogućeno u dijalog prozoru koje vam omogućava da filtrirate listu da bi vam pomoglo da pronađete određeny stavky na stranici. Kada odaberete stavku, možete koristiti ponuđenu dugmad u dijalog prozoru da bi se premjestili na nju, ili aktivirali tu stavku.

Ime Taster Opis
Lista elemenata virtuelnog bafera NVDA+f7 Iskače lista elemenata koja sadrži linkove, zaglavlja i orijentire iz tretnutnog virtuelnog bafera.

7.3. Ugrađeni objekti

Stranica može da sadrži bogat sadržaj korištenjem tehnologije kao što su Adob Fleš (Adobe Flash) i San Java (Sun Java). Tamo gdje se oni susretnu u virtuelnom baferu, NVDA će izgovoriti "ugrađeni objekat". Možete pritisnuti taster enter na ovim objektima da bi intereagovali sa njima. Ako su pristupačni, onda možete kroz njih da se krećete pomoću tastera tab i da intereagujete sa njima kao i sa bilo kojom drugom aplikacijom. Ozbezbijeđena je komanda za taster koja vas vraća na izvornu stranicu koja sadrži ugrađeni objekat:

Ime Taster Opis
Premjesti se u virtuelni bafer NVDA+kontrol+razmak(space) Pomjera fokus iz trenutnog ugrađenog objekta u virtuelni bafer koji ga sadrži.

8. Podešavanje NVDA

8.1. Karakteristike

Većina NVDA podešavanja se može izmijeniti koristeći dijalog prozore kojima se pristupa kroz Karakteristike pod meni NVDA menija. U svim dijalog prozorima NVDA podešavanja, pritisnite OK dugme da prihvatite bilo koje izmjene koje sta napravili. Da biste poništili bilo koje izmjene, pritisnite taster otkaži ili taster izađi. Neka podešavanja se takođe mogu izmijeniti korištenjem tastera za prečice, koji su navedeni u sekcijama ispod.

8.1.1. Osnovna podešavanja (NVDA+kontrol+g)

Dijalog prozor opšta podešavanja se nalazi u Karakteristike meniju. On sadrži slijedeće opcije:

Jezik

Kombinovani okvir koja vam dozvoljava da izaberete jezik u kome bi trebali biti prikazani korisnički interfejs i poruke. Postoji više jezika, ipak standarno podešavanje je da se uzme onaj koji se koristi u Vindovsu. Ova opcija govori NVDA da koristi jezik koji je trenutno postavljen u Vindovsu.

Molimo obratite pažnju da se NVDA mora restartovati kada se izmijeni jezik. NVDA će vas pitati da li želite da restartujete aplikaciju, ako promijenite jezik. Pritisnite OK i NVDA će se restartovati.

Sačuvaj konfiguraciju pri izlazu

Ova opcija je polje za potvrdu koji, kada je potvrđeno, govori NVDA da automatski sačuva trenutnu konfiguraciju kada izađete iz NVDA.

Upozorenje prije napuštanja NVDA

Ova opcija je polje za potvrdu koji vam dozvoljava da birate da li će se prikazati dijalog prozor kada izlazite iz NVDA koji pita da li želite da izađete. Kada je potvrđeno, dijalog prozor će se pojaviti kada pokušate da izađete iz NVDA pitajući vas da li želite da izađete.

Nivo informisanja

Ovo je kombinovani okvir koji vam dozvoljava da izaberete koliko mnogo će NVDA čuvati informacija o svom radu. U opštem slučaju korisnici ne bi trebalo ovo dirati jer se ne čuva mnogo podataka. Ipak, ako želite da pružite informaciju u izvještaju o nekoj grešci, onda ovo može biti korisna opcija.

Automatski pokreni NVDA nakon što se prijavim na Vindouz

Ako je ova opcija omogućena, NVDA će se automatski pokrenuti čim se prijavite na Vindouz. Ova opcija je dostupna samo u instaliranim kopijama NVDA.

Koristi NVDA na Vindouz ekranu za prijavljivanje (zahtjeva administratorske privilegije)

Ako se prijavljujete na Vindouz pružajući korisničko ime i lozinku, onda će omogućavanje ove opcije učiniti da se NVDA pokrene automatski na ekranu za prijavljivanje kada se Vindouz pokrene. Ova opcija je dostupna samo u instaliranim kopijama NVDA.

Koristi trenutno sačuvana podešavanja na ekranu za prijavljivanje i na drugim sigurnim ekranima

Pritiskom na ovo dugme kopirate vašu trenutno sačuvanu NVDA korisničku konfiguraciju u NVDA direktorij za sistemsku konfiguraciju, tako da će je NVDA koristiti kada se pokrene pri prijavi, kontroli korisničkog naloga i ostalim sigurnim Vindouvsovim ekranima. Da bi se osigurali da su sva vaša podešavanja prenesena, ne zaboravite da prvo sačuvate vaše konfiguracije sa kontrol+NVDA+c ili sačuvaj konfiguracije u NVDA meniju. Ova opcija je dostupna samo u instaliranim kopijama NVDA.

8.1.2. Izbor sintetizatora (NVDA+kontrol+s)

Sintetizator dijalog prozor, koji se nalazi pod "Sintetizator ..." u meniju Karakteristike, vam dozvoljava da izaberete koji sintetizator bi NVDA trebao koristiti za govor. Kada izaberete sintetizator po vašem izboru, možete pritisnuti OK i NVDA će učitati izabrani sintetizator. Ako se pojavi greška prilikom učitavanja sintetizatora, NVDA će vas obavijestiti sa porukom i nastaviti sa korištenjem prethodnog sintetizatora.

Sintetizator

Ova opcija vam dopušta da izaberete sintetizator koji želite da NVDA koristi za govorni izlaz.

Za listu sintetizatora koje NVDA podržava, molim vas pogledajte Podržani sintetizatori govora sekciju.

Jedna posebna stavka će se uvijek javljati u ovoj listi "Nema govora", koja vam dozvoljava da koristite NVDA u potpunosti bez govornog izlaza. Ovo može biti korisno nekome ko želi da koristi NVDA samo sa Brajom ili developerima koji vide i koji žele samo da koriste Speech Viewer.

Izlazni uređaj

Ova opcija vam dozvoljava da izaberete zvučnu kartu za koju bi NVDA trebao da naredi izabranom sintetizatoru da govori kroz nju.

8.1.3. Glasovna podešavanja (NVDA+kontrol+v)

Dijalog prozor Glasovna podešavanja, koji se nalazi u meniju Karakteristike, sadžri opcije koje vam dozvoljavaju da promijenite zvuk govora. Za brži alternativni način kontrolisanja parametara govora bilo odakle, molimo vas pogledajte sekciju Prsten podešavanja sintetizatora.

Dijalog prozor za glasovna podešavanja sadrži slijedeće opcije:

Glas

Prva opcija na koju ćete naići u ovom dijalog prozoru je kombinovani okvir koji prikazuje sve glasove trenutnog sintetizatora koji ste odabrali. Možete koristiti tastere strelice da čujete sve izbore. Strelice lijevo i gore će vas voditi na gore u listi, dok vas desno i dolje pomiču na dolje u listi.

Vrsta

Ako koristite I-Spik sintetizator koji je u paketu sa NVDA, ovo je kombinovani okvir koji vam dozvoljava da izaberete varijantu kojom bi sintetizator trebao da govori. I-Spik varijante su nalik na glasove, jer pružaju male razlike u atributima I-Spik glasa. Neke varijante će zvučati kao muškarci, neke kao žene, a neke čak i kao žaba.

Brzina

Ova opcija vam dozvoljava da promijenite brzinu vašeg glasa. Ovo je klizač koji ide od 0 do 100, (tako da je 0 najsporije, a 100 najbriže).

Visina glasa

Ova opcija vam dozvoljava da promijenie visinu trenutnog glasa. Ovo je klizač koji ide od 0 do 100, (tako da je 0 najniži, a 100 najviši).

Jačina zvuka

Ovo je klizač koji ide od 0 do 100, (tako da je 0 najtiši zvuk, a 100 najglasniji).

Modulacija

Ova opcija je klizač koji vam dozvoljava da izaberete koliko modulacije (spuštanja i dizanja u visini) bi sintetizator trebao koristiti pri govoru. (Jedini sintetizator koji omovućava ovu opciju trenutno je I-Spik).

Izgovori sve znakove interpunkcije

Taster: NVDA+p

Kada je omogućeno, NVDA će izgovarati sve znakove interpunkcije kao riječi (vrlo korisno za čitanje radi provjere).

Povisi glas kod velikih slova

Ovo podešavanje, ako potvrđeno, će povećati visinu glasa kod velikih slova.

Izgovori glas kod velikih slova

Ovo podešavanje je polje za potvrdu, koji ako je potvrđeno, govori NVDA da izgovori riječ "cap;" prije bilo kog velikog slova, kada se strelica nalazi iznad njega ili ga izgovara dok se unosi. Obično NVDA malo poveća visinu glasa za bilo koje veliko slovo, ali neki sintetizatori ovo takođe ne podržavaju, zato ova opcija može biti od koristi.

Zvučni signal za velika slova

Ako je ovo polje potvrđeno, NVDA će oglasiti kratki zvučni signal svaki put kada susretne samostalno veliko slovo. Kao i "Izgovori veliko prije velikog slova" polje za potvrdu, ovo je korisno za sintetizatore koji ne mogu promijeniti svoju visinu zvuka za velka slova.

8.1.4. Prsten podešavanja sintetizatora

Ako želite da brzo izmijenite govorna podešavanja bez odlaska na dijalog prozor za podešavanja glasa, postoje neke NVDA komande sa tasterima koje vam omogućavaju da se krećete kroz uobičajena podešavanja vezana za glas sa bilo kog mijesta dok je NVDA pokrenut:

Ime Desktop taster Laptop taster Opis
Pređi na slijedeće podešavanje sintetizatora NVDA+kontrol+strelica desno NVDA+kontrol+strelica desno Prelazi na sljedeće dostupno podešavanje glasa nakon trenutnog, zatvarajući prsten ponovo na prvom podešavanju nakon posljednjeg.
Pređi na prethodno podešavanje sintetizatora NVDA+kontrol+strelica lijevo NVDA+kontrol+strelica lijevo Prelazi na sljedeće dostupno podešavanje glasa prije trenutnog, zatvarajući prsten ponovo na posljednjem podešavanju nakon prvog.
Povećaj trenutno podešavanje sintetizatora NVDA+kontrol+strelica na gore NVDA+kontrol+strelica na gore Povećava trenutno podešavanje glasa na kome se nalazite npr. povećava brzinu, bira slijedeći glas, pojačava zvuk.
Smanji trenutno podešavanje sintetizatora NVDA+kontrol+strelica dolje NVDA+kontrol+strelica dolje Smanjuje trenutno podenjavanje glasa na kome se nalazite npr. smanjuje brzinu, bira prethodni glas, smanjuje zvuk.

8.1.5. Brajeva podešavanja

Dijalog prozor brajeva podešavanja se može pozvati odlaskom na meni karakteristike i onda na opciju brajeva podešavanja.

Brajev ekran

Prva opcija na koju ćete naići u dijalog prozoru je kombinovani okvir koji se zove "brajev ekran". Biće vam ponuđeno nekoliko opcija u zavisnosti od brajevih ekrana dostupnih na vašem sistemu. Krećite se među ovim opcijama pomoću tastera strelica.

Nema braja znači da ne koristite braja.

Molimo vas pogledajte Podržani brajevi ekrani sekciju za više informacija o podržanim brajevim ekranima.

Tabela za prevođenje

Slijedeća opcija na koju ćete naići u ovom dijalog prozoru je brajev kombinovani okvir. U ovom kombinovanom okviru, naći ćete brajeve table za različite jezike. Možete se kretati od brajeve table do brajeve table u listi koristeći kursore strijelice.

Proširi se na kompjuterski braj za riječ na mjestu

Ova opcija vam dozvoljava da se riječ koja je pod kursorom prikaže u ne kontraktovanom kompjuterskom braju.

Brzina treptanja kursora

Ova opcija je numeričko polje koje vam dozvoljava da promijenite brzinu treptanja kursora u milisekundama.

Prekid poruke(u sekundama)

Ova opcija je numeričko polje koje kontroliše koliko dugo će sistemske poruke biti prikazane na brajevom ekranu.

Braj je ograničen na

Taster: NVDA+kontrol+t

Ova opcija vam dozvoljava da izaberete da li će brajev ekran pratiti sistemski fokus, ili da li prati objekat navigator / pregledni kursor.

8.1.6. Podešavanja tastature (NVDA+kontrol+k)

Ovaj dijalog prozor se može naći pod menijem Karakteristike, pod "Podešavanja tastature...". Sadrži slijedeće opcije:

Izgled tastature

Ovaj kombinovani okvir vam dozvoljava da izaberete koji raspored tastature bi NVDA trebao koristiti. Trenutno dva koja dolaze uz NVDA su Desktop i Laptop.

Koristite taster za velika slova (capslock) kao NVDA modifikatorski taster

Ako je ovo polje potvrđeno, taster za velika slova se može koristiti kao NVDA modifikatorski taster.

Koristite prošireni insert kao NVDA modifikatorski taster

Ako je ovo polje potvrđeno, taster za umetanje (obično se nalazi iznad tastera strelica, pored tastera početak (home) i kraj (end)) se može koristiti kao NVDA modifikatorski taster.

Koristi numerički taster za umetanje kao NVDA modifikatorski taster

Ako je ovo polje za potvrdu potvrđeno, numerički taster za umetanje se može koristiti kao NVDA modifikatorski taster.

Izgovori ukucane karaktere

Taster: NVDA+2

Kada je omogućeno, NVDA će izgovoriti sva slova koja kucate na tastaturi.

Izgovori ukucane riječi

Taster: NVDA+3

Kada je omogućeno, NVDA će izgovoriti sve riječi koje kucate na tastaturi.

Izgovori komandne tastere

Taster: NVDA+4

Kada je omogućeno, NVDA će izgovoriti sve tastere na tastaturi koji nisu slova. Ovo uključuje kombinacije tastera kao što kontrol (control) plus neko drugo slovo.

8.1.7. Podešavanje miša (NVDA+kontrol+m)

Dijalog prozor za podešavanje miša se može naći u meniju Karakteristike, pod "Podešavanje miša ...". On sadrži slijedeće opcije:

Prijavi o promijenama oblika miša

Polje za potvrdu koje kada je potvrđeno znači da će NVDA izgovoriti oblik pointera miša svaki put kada se promijeni. Kursor miša mijenja oblik u Vindouzu da bi prenio određenu informaciju kada se nešto može izmijeniti , ili kada se nešto može učitati itd.

Aktiviraj praćenje miša
Desktop taster NVDA+m
Laptop taster NVDA+šift+m

Kada je omogućeno, NVDA će izgovoriti tekst trenutno pod kursorom miša, dok ga pomjerate po ekranu. Ovo vam dozvoljava da pronađete stvari na ekranu, fizički pomičući miša, umijesto da to pokušavate kroz navigaciju objektima.

Rezolucija jedinice teksta

Ako je NVDA podešen da izgovara tekst pod mišem dok ga pomjerate, ova opcija vam dozvoljava da izaberete tačno koliko teksta će biti pročitano. Opcije su slovo, riječ ili paragraf.

Prijavi funkciju kada miš uđe u objekat

Ako je ovo polje za potvrdu potvrđeno, NVDA će izgovoriti ulogu (tip) objekta kada se miš pomjeri unutar njega.

Reprodukuj audio koordinate dok se miš kreće

Potvrđivanje ovog polja za potvrdu čini da NVDA oglašava zvučne signale dok se miš kreće, tako da korisnik može da shvati gdje se miš nalazi u odnosu na dimenzije ekrana.

Kontrola osvjetljenja putem jačine zvuka

Ako je "Reprodukuj audio koordinate dok se miš kreće" polje potvrđeno, onda potvrđivanje ovog polja znači da jačinu zvuka audio koordinata kontroliše činjenica koliko je osvijetnjen ekran pod mišem. Ovo može izazvati neke probleme sa performansom na operativnom sistemu Vindouz Vista, zato je onemogućeno po standardnim podešavanjima.

8.1.8. Podešavanja preglednog kursora

Nalazi se u meniju karakteristike pod Pregledni kursor... Ovaj dijalog prozor sadrži slijedeće opcije:

Prati fokus tastature
Desktop taster NVDA+7
Laptop taster NVDA+kontrol+7

Kada je omogućen, pregledni kursor će uvijek biti smješten u isti objekat kao i trenutni sistemski fokus dok se mijenja.

Slijedi sistemski znak za umetanje

Taster: NVDA+6

Kada je omogućen, pregledni kursor će automatski biti pomjeren na poziciju sistemskog znaka za umetanje svaki put kada sa kreće.

Slijedi kursor miša

Kada je omogućen, pregledni kursor će pratiti miša dok se kreće.

Jednostavni način pregleda

Kada je omogućen, NVDA će filtrirati hijerarhiju objekata po kojima se može vršiti navigacija, da bi se isključili neupotrebljivi objekti.

8.1.9. Podešavanja objekta prezentacije (NVDA+kontrol+o)

Nalazi se u meniju Karakteristike pod "Objekt prezentacije...". Ovaj dijalog prozor sadrži slijedeće opcije:

Prijavi naziv alata

Polje za potvrdu koje kada je potvrđeno govori NVDA da izgovori ekranske savjete (tool tips) pri pojavljivanju. Mnogi prozori i kontrole prikazuju male poruke (ili ekranske savjete) kada pomjerate kursor miša preko njih, ili ponekada kada premjestite fokus na njih.

Prijavi balone za pomoć

Ovo polje za potvrdu kada je potvrđeno govori NVDA da čita balone za pomoć čim se pojave. Baloni za pomoć su nalik na ekranske savjete, ali su često veći i povezani su sa sistemskim događajima kao što je vađenje mrežnog kabla, ili obavijest o Vindouvsovom sigurnosnim pitanjima.

Prijavi tastere prečice za objekte

Kada je ovo polje potvrđeno, NVDA će uključiti taster za prečice koji je povezan sa određenim objektom ili kontrolom kada je izgovorena. Na primjer Datoteka (File) meni na traci sa menijima može imati taster prečicu alt+f.

Prijavi informacije o poziciji objekta

Ova opcija vam dozvoljava da odaberete da li želite da vam pozicija objekta bude prijavljena (npr. 1 od 4) kada se krećete do objekta sa fokusom ili objekta navigatora.

Prijavi objekte opisa

Poništite ovo polje za potvrdu, ako osjećate da vam nije potrebno da čujete opis izgovoren zajedno sa objektima.

Izlaz iz trake napretka
Desktop taster NVDA+u
Laptop taster NVDA+kontrol+f2

Ova opcija kontroliše kako vam NVDA prijavljuje traku napretka.

Ima slijedeće opcije:

Prijavi pozadinsku traku napretka

Ovo je opcija koja, kada je potvrđena, govori NVDA da nastavi prijavljivati traku napretka, čak i ako ona nije fizički u prvom planu. Ako minimizirate ili odete sa prozora koji sadrži traku napretka, NVDA će nastaviti da prati njen napredak, dozvoljavajući vam da radite druge stvari dok NVDA prati traku napretka.

8.1.10. Podešavanja virtuelnog bafera (NVDA+kontrol+b)

Dijalog prozor za podešavanja virtuelnog bafera se može naći u meniju Karakteristike pod "Virtuelni baferi..."

Dijalog prozor sadrži slijedeće opcije:

Maksimalan broj karaktera u jednom redu

Ovo polje postavlja maksimalnu dužinu reda virtuelnog bafera (u karakterima).

Broj linija po strani

Iako viruelni baferi u stvarnosti nemaju strane, ovo polje podešava broj linija koje ćete premjestiti kada pritisnete taster stranica gore ili dolje dok ste u virtuelnom baferu.

Koristi izgled ekrana

Taster: NVDA+v

Ova opcija vam dozvoljava da navedete da li će sadržaj u virtuelnom baferu smiještati linkove i ostala polja u posebne redove, ili da ih zadrži u toku teksta kao što su vizuelno prikazani. Ako je je opcija omogućena onda će stvari ostati kako su prikazane vizuelno, ali ako je onemogućena onda će polja biti postavljena u sopstvene redove.

Prijavi raspored tabela

Kada je onemogućena ova opcija NVDA samo prijavljuje tabele koje sadrže tabelarne podatke (ondje gdje ima smisla znati da je to tabela). Ali ako je omogućeno, NVDA će takođe prijaviti tabele koje se koriste čisto radi vizuelne prezentacije.

Podešavanje najavljivanja polja kao što su linkovi i zaglavlja.

Prethodne verzije NVDA su dozvoljavale da koristite dijalog prozor za podešavanje virtuelnog bafera, da li će se pročitati tip polja koje ste popunili dok ste čitali veb sadržaj. Primjeri tipova polja su linkovi, zaglavlja, tabele i liste. Da bi podesili ovu opciju, molimo vas da pronađete novu opciju u Dijalog prozor za podešavanje formata dokumenta. Ove opcije ne samo da utiču na virtuelni bafer, već na bilo koji dokument koji može izazvati da polja ovog tipa budu najavljena.

Mod automatskog fokusiranja za promijene fokusa

Ova opcija dozvoljava fokus modu da bude pozvan ako se fokus promijeni. Npr. kada ste na veb stranici, ako pritisnete tabulator i dođete na formu, ako je ova opcija potvrđena, fokus mod će automatski biti pozvan.

Mod automatskog fokusiranja na kretanje kursora

Ova opcija, kada je potvrđena, dozvoljava NVDA da uđe i napusti fokus mod kada se koriste tasteri strelice. Npr. ako na veb strani klikćete strijelicu na dolje i dođete na polje za izmjene, NVDA će vas automatski dovesti u fokus mod. Ako strelicom izađete iz polja za izmjene, NVDA će vas vratiti u mod za pretraživanje.

Zvučne indikacije fokusa i načina pretrage

Ako je ova opcija omogućena, NVDA će oglašavati specijalne zvukove dok se prebacuje između moda pretraživanja i fokus moda u virtuelnom baferu, umijesto da izgovara zamjenu.

8.1.11. Podešavanja formatiranja dokumenta (NVDA+kontrol+d)

Ovaj dijalog prozor se nalazi u meniju Karakteristike, pod "formatiranje dokumenta...".

Većina polja za potvrdu u ovom dijalog prozoru su za podešavanje tipa formatiranja koji želite da čujete automatski dok se krećete kursorom kroz dokumente. Npr. ako potvrdite prijavi naziv fonta polje, svaki put kada strelicom dođete na tekst sa različitim fontom, ime fonta će biti izgovoreno.

Možete podesiti izgovaranje:

Najavi promjene u formatiranju poslije kursora

Ako je omogućeno, ovo podešavanje kaže NVDA da pokuša da detektuje sve promjene u formatiranju u redu dok ga izgovara, čak i ako ovo može da uspori NVDA performanse.

Po standardnim podešavanjima, NVDA će detektovati format na poziciji sistemskog znaka za umetanje / preglednog kursora, i u nekim instancama može detektovati format ostatka reda, samo u slučaju da to neće prouzrokovati smanjivanje performansi.

Omogućite ovu opciju dok čitate dokumente, sa provjerom, u aplikacijama kao što su Majkrosoft Vord, gdje je format bitan.

8.1.12. Govorni riječnici

Meni govorni rječnici (nalazi se u meniju karakteristike) sadrži dijalog prozore koji vam dozvoljavaju da upravljate NVDA izgovorom određenih riječi ili fraza. Trenutno postoje tri različite vrste govornih rječnika. Postoje:

Svi dijalog prozori rječnika sadrže listu pravila koja će se koristiti za procesiranje govora. Dijalog prozor takođe sadrži Dodaj, Izmijeni i Ukloni dugmad.

Da bi se dodalo novo pravilo u riječnik, pritisnite Dodaj dugme, i popunite polja u dijalog prozoru koji se pojavi i nakon toga pritisnite Ok. Nakon toga ćete vidjeti vaše novo pravilo u listi pravila. Ipak da biste se uvjerili da je vaše pravilo sačuvano, uvjerite se da ste pritisnuli OK da biste izašli iz dijalog prozora rječnika nakon što ste završili sa dodavanjem/mijenjanjem pravila.

Pravila za NVDA govorni rječnik vam dozvoljavaju da promijenite jedan niz karaktera u drugi. Jednostavan primjer bi bio da hoćete da NVDA izgovori riječ žaba svaki put kada bi trebao da izgovori riječ ptica. U dijalog prozoru Dodaj pravilo, najjednostavniji način da se ovo uradi je da se ukuca riječ ptica u polje uzorak, a onda riječ žaba u polje zamjena. Takođe možda budete željeli da unesete opis pravila u polje komentar (nešto kao: mijenja ptica u žaba).

NVDA govorni rječnici su ipak mnogo moćniji od jednostavne zamjene riječi. Dijalog dodaj pravilo takođe sadrži polje za potvrdu izbora da bi se naglasilo da li želite da pravilo bude osjetljivo na veličinu slova (što znači da bi NVDA trebao brinuti o tome da li su karakteri mala ili velika slova). NVDA ignoriše veličinu slova po standardnim podešavanjima. Još jedno polje za potvrdu vam dozvoljava da se izjasnite da li je vaš uzorak "regularni izraz". Regularni izraz je uzorak koji sadrži specijalne simbole koji vam dozvoljavaju da uporedite više karatera u isto vrijeme, ili da poredite samo sa brojevima, ili samo sa slovima. Regularni izrazi se ne obrađuju u ovom korisničkom uputstvu, ali postoji mnogo tutorijala na internetu koji pružaju više informacija.

8.2. Snimanje i ponovno učitavanje konfiguracije

Po standardnim postavkama NVDA ne čuva automatski podešavanja, tako da ako izađete iz NVDA i restartujete ga, podešavanja će se vratiti na originalne vrijednosti. Primjetite, ipak, da se ova opcija može promijeniti pod osnovnim podešavanjima u meniju karakteristike. Da bi se sačuvala podešavanja, izaberite stavku Sačuvajte podešavanja pri izlazu u NVDA meniju.

Ako je NVDA na sistemu sa kog se može samo čitati, kao što je CD, on neće moći sačuvati vaša podešavanja, i to će vam saopštiti.

Ako ikada učinite grešku sa vašim podešavanjima i potrebno vam je da vratite nazad na sačuvana podešavanja, izaberite stavku "Vrati na sačuvanu konfiguraciju" iz NVDA menija.

Slijedeće NVDA komande sa tasterima su takođe korisne:

Ime Desktop taster Laptop taster Opis
Snimi konfiguraciju NVDA+kontrol+c NVDA+kontrol+c Snima vašu trenutnu konfiguraciju tako da se ne izgubi kada izađete iz NVDA.
Vrati na snimljenu konfiguraciju NVDA+kontrol+r NVDA+kontrol+r Vraća NVDA na podešavanja koja su postojala posljednji put kada ste sačuvali NVDA konfiguraciju.

8.3. Konfiguracione datoteke i korisnički profili

Portabilna verzija NVDA smiješta sva podešavanja, prilagođene aplikacione module i prilagođene drajvere u direktorij koji se zove userConfig, i nalazi se u NVDA direktoriju.

Instalirane verzije NVDA smiještaju sva podešavanja, prilagođene aplikacione module i prilagođene drajvere u specijalni NVDA direktorij lociran u korisnički profili prozoru. Ovo znači da svaki korisnik na sistemu može imati svoja vlastita NVDA podešavanja. Da biste došli do direktorija sa svojim podešavanjima za instaliranu verziju NVDA, na startnom meniju možete ići u programe -> NVDA -> explore user configuration directory.

Podešavanja za NVDA kada je pokrenut na ekranu za prijavljivanje ili UAC ekranu su smještena u systemConfig direktorij u NVDA instalacionom direktoriju. Obično se ova konfiguracija ne bi trebala dirati. Da biste promijenili kako je NVDA podešen na UAC ekranima ili ekranima za prijavljivanje, konfigurišite NVDA onako kako vi želite dok se prijavljujete u Vindouz, i onda uputite NVDA da kopira konfiguracije u ekran za prijavu koristeći dugme u dijalog prozoru za opšta podešavanja.

9. Dodatni alati

9.1. Pregled dnevnika

Pregled dnevnika, koji se nalazi pod Alati u NVDA meniju, vam dozvoljava da vidite sav izlaz koji je unesen u dnevnik do ovog trenutka od posljednjeg puta kada ste pokrenuli NVDA.

Izuzevši čitanje sadržaja, takođe možete sačuvati kopiju datoteke dnevnika, ili osvježiti preglednik tako da prikaže najnovije izlaze od kada je preglednik dnevnika otvoren. Ove akcije su dostupne pod pregled dnevnika menijem.

9.2. Govorni pregledni prozor

Za videće programere softvera ili ljude koji prikazuju NVDA videćoj publici, dostupan je plutajući prozor koji vam dozvoljava da vidite sav tekst koji NVDA trenutno izgovara.

Da omogućite prikazivač govora (speech viewer), obilježite "Govorni pregledni prozor" stavku menija pod Alati u NVDA meniju. Poništite obilježavanje stavke menija da biste je onemogućili.

Dok je govorni pregledni prozor omogućen, on se konstantno osvježava da bi vam prikazao trenutni tekst koji se izgovara. Ipak, ako kliknete ili prebacite fokus unutar preglednog prozora, NVDA će privremeno prestati da osvježava tekst, tako da ste u mogućnosti da lako odaberete ili kopirate postojeći sadržaj.

9.3. Pajton konzola

NVDA pajton konzola, koja se nalazi pod Alatima u NVDA meniju, je alat za razvijanje koji je koristan za otklanjanje grešaka, opštu inspekciju NVDA unutrašnjosti ili inspekciju hijerarhije pristupačnosti aplikacije. Za više informacija, molimo vas pogledajte članak o pajton konzoli na NVDA veb sajtu.

10. Dalje informacije

Ako su vam potrebne dalje informacije ili pomoć u vezi sa NVDA, molimo vas posjetite NVDA internet stranicu na http://www.nvda-project.org/. Ovdje možete naći dodatnu dokumentaciju, kao i tehničku podršku i resurse zajednice. Ovaj sajt takođe pruža informacije i resurse vezane za NVDA razvoj.

11. Podržani sintetizatori govora

Ova sekcija sadrži informacije o sintetizatorima govora koje podržava NVDA.

11.1. I-Spik (eSpeak)

I-Spik sintetizator je ugrađen direktno u NVDA i ne zahtjeva nikakav drugi specijalni drajver ili komponentu da bude instalirana. NVDA se startuje koristeći I-Spik po standardnim podešavanjima. Kako je ovaj sintetizator ugrađen u NVDA, on je odličan izbor kada pokrećete NVDA sa USB drajva ili CD-a na drugim sistemima.

Svaki glas koji dođe sa I-Spik govori drugi jezik. I-Spik podržava preko 20 različitih jezika.

Postoji mnogo varijanti koje se mogu odabrati da se izmijeni zvuk glasa.

11.2. Majkrosoft Spič API (Microsoft Speech API) verzija 4 (SAPI 4)

SAPI 4 je stariji Majkrosoftov standard za softver sintetizatora govora. Mnogi sintetizatori govora koji se slažu sa ovim standardnom se mogu kupiti ili preuzeti besplatno od raznih kompanija i sa raznih veb sajtova. Kada koristite ove sintetizatore sa NVDA, dostupni glasovi (dostupni sa Dijalog prozora glasovna podešavanja ili sa Prsten podešavanja sintetizatora) će sadržati sve glasove sa svih instaliranih SAPI 4 mašina koje se nalaze na vašem sistemu.

Ako imate SAPI 4 glasove instalirane, ali sintetizator nije prikazan u NVDA listi sintetizatora, molimo vas instalirajte SAPI 4.0 binarne datoteke, dostupne sa http://activex.microsoft.com/activex/controls/sapi/spchapi.exe.

11.3. Majkrosoft Spič API (Microsoft Speech API) verzija 5 (SAPI 5)

SAPI 5 je Majkrostoftov standard za softver sintetizatora govora. Mnogi sintetizatori govora koji se slažu sa ovim standardnom se mogu kupiti ili preuzeti besplatno od raznih kompanija i sa raznih veb sajtova, iako će vaš sistem vjerovatno doći sa već instaliranim bar jednim SAPI 5 glasom. Kada koristite ove sintetizatore sa NVDA, dostupni glasovi (dostupni sa Dijalog prozora glasovna podešavanja ili sa Prsten podešavanja sintetizatora) će sadržati sve glasove sa svih instaliranih SAPI 5 mašina koje se nalaze na vašem sistemu.

11.4. Audiolodžik TI-TI-ES 3(Audiologic Tts3)

Ovo je komercijalni sintetizator govora posebno namijenjen za italijanski jezik. Morate imati sintetizator instaliran na vaš sistem da bi on mogao biti korišten sa NVDA. Za više informacija, molimo vas posjetite internet stranicu Audiolodžik-a na www.audiologic.it.

11.5. Njufon (Newfon)

Njufon je besplatni komercijalni sintetizator koga je napravio Sergej Шišminčev (Sergey Shishmintzev) koji podržava ruski i ukrajinski jezik. Da bi preuzeli ovaj sintetizator, molimo vas posjetite sekciju za preuzimanje na sajtu ruske NVDA zajednice: http://ru.nvda-community.org/?page_id=10

12. Podrška za Brajeve ekrane

Ova sekcija sadrži informacije o Brajevim ekranima koje NVDA podržava.

12.1. Fridom Sajentifik Fokus/PEK Mejt (Freedom Scientific Focus/PAC Mate) Serije

Svi Fokus i PEK Mejt ekrani sa Fridom Sajentifik su podržani. Potrebno je da imate instaliran Fridom Sajentifik drajver za brajev ekran na vašem sistemu. Ako ih nemate već, možete ih preuzeti sa http://www.freedomscientific.com/downloads/focus-40-blue/focus-40-blue-downloads.asp. Iako ova strana spominje samo Fokus 40 blu (Focus 40 Blue) ekran, drajver podržava sve Fridom Sajentifik ekrane.

12.2. Optilek EJ-EL-VI-EJ BI-SI640/680 (Optelec ALVA BC640/680)

Oba EJ-EL-VI-EJ BI-SI640 i EJ-EL-VI-EJ BI-SI680 ekrana sa Optilik su podržana. Ne trebaju vam nikakvi posebni drajveri da budu instalirani da biste koristili ove ekrane. Samo priključite ekran i konfigurišite NVDA da ga koristi.

12.3. Hendi Tek (Handy Tech) ekrani

NVDA podržava sve ekrane od Hendi Tek. Za neke USB ekrane, moraćete instalirati Hendi Tek USB drajver na vaš sistem. U dodatku, možete da instalirete Hendi Tek univerzalni drajver, dostupan na ftp://ftp.handytech.de/public/Software/BrailleDriver/bsd1206a.exe.

12.4. EM-DI-VI Lili (MDV Lilli)

Lili brajev ekran dostupan na EM-DI-VI je podržan. Ne trebaju vam nikakvi posebni drajveri da biste koristili ovaj ekran. Samo priključite ekran i konfigurišite NVDA da ga koristi.

12.5. BI-AR-EL-TI-TI-VAJ (BRLTTY)

BI-AR-EL-TI-TI-VAJ je poseban program koji se može koristiti da bi podržao još mnogo brajevih ekrana. Da biste ovo uradili, trebaćete instalirati BI-AR-EL-TI-TI-VAJ za Vindouz. Trebate preuzeti i instalirati posljednje pakovanje instalera, koje će biti imenovano npr. brltty-win-4.2-2.exe. Kada budete konfigurisali ekran i port koji ćete koristiti, potrudite se da obratite pažnju na instrukcije, pogotovo ako koristite USB ekran i već imate instalirane drajvere proizvođača.